NAČÍTÁM

Jak uspořádat ve sklepě prostor pro skladování ovoce a zeleniny


Máte rodinný dům, který je podsklepený, a kde je možnost ukládat do chladnějšího prostředí ovoce a zeleninu i přes zimu? Můžete do sklepa uložit i brambory, jablka a hrušky? V některých rodinách se nakupují brambory na uskladnění po metrácích a tito lidé pak brambory v obchodech vůbec nenakupují, stejně jako některé druhy ovoce, co mají buď ze svých vlastních zdrojů, nebo je nakupují za zvýhodněnou cenu při podzimní sklizni.

ovoce a zelenina

Jak upravit sklepní prostory pro skladování potravin?

V první řadě tu musíte zajistit vhodnou teplotu a umožnit větrání. Toto lze provést buď větracími šachtami s krycí mřížkou, anebo malým okénkem. Větrání je důležité kvůli zamezení rozmnožování hniloby a plísní, kterým vyhovuje spíše stabilní prostředí s nedostatkem vzdušného kyslíku. Teplota by ve sklepě nikdy neměla klesnout pod bod mrazu, a v ideálním případě by neměla vystoupat nad čtyři stupně Celsia. Co se týče vlhkosti, ta by neměla klesnout pod 75 procent, ale zas by neměla přesáhnout 85 procent.

vinná réva v přepravkách

Zásadní je také skladování ve vhodných nádobách. Brambory i jablka můžete ve sklepě rozmístit do dřevěných bedýnek, ale ty jsou velmi nasákavé a mohou snadno rozšířit nějaké choroby. Lepším řešením jsou KLT přepravky, zhotovují se z plastu, ze zdravotně nezávadného polypropylenu, jsou perforované pro lepší přístup vzduchu a větrání a snadno se také pokládají na sebe ve více vrstvách. Jednoduše se s nimi manipuluje a pokud potřebujete mít ve sklepě uloženo více přepravek na sobě, nebude to problém.

KLT přepravky se běžně využívají pro přepravu zemědělských komodit přímo ze sklizně na trh, rozváží se v nich ovoce a zelenina v dodávkách a můžete se s nimi setkat jak v některých supermarketech, tak i ve venkovních tržnicích. V přepravkách si můžete vozit zeleninu a ovoce i na dovolenou, pohodlně se vejdou do zavazadlového prostoru vašeho auta.