NAČÍTÁM

Mueller z Google strávil Nový rok pomáháním SEO společnostem přemoci hacknutý obsah, problémy s pomalými stránkami

Google nyní pomáhá správcům webu a SEOspolečnostem i na Nový rok a přes svátky a prázdniny.

John Mueller, Google webmaster trends analyst, strávil velkou část jeho odpočinku během Nového roku tím, že odpovídal na obavy a otázky okolo problémů s vyhledáváním Google. Tady je to, co jej drželo u počítače plně zaneprázdněného.

Pomalý server vede k problémům s procházením a indexováním. V jednom z vláken na pomocném fóru John Mueller pomohl správci webu, který obdržel nějaké chybové zprávy z Google Search Console. John byl schopen vést správce webu k zaměření se na celkovou rychlost dané stránky a také na problémy s výkonem internetové stránky. Sdělil tomuto správci webu, že Google má právě teď „docela velké obtíže s procházením“ této specifické stránky. A to vede hned ke dvěma problémům:

  1. Google nemůže procházet tak moc, kolik potřebuje, aby správně pochopil vaši internetovou stránku.
  2. Google nemůže získat přístup k některým vašim zdrojům, což vede Google k tomu, aby si myslel, že vaše stránka není kompatibilní s mobilními zařízeními nebo-li „mobile-friendly“.


„Jeden z velkých problémů, které zde vidím, je to, že máme opravdu velké problémy s procházením vaší stránky – server je velmi pomalý a pomalu také odpovídá, což znamená, že nemůžeme internetovou stránku procházet tak moc, jak jen potřebujeme, abychom správně pochopili vaši stránku. Zejména jsou tu někdy i takové případy, kdy nemůžeme požadovat rozličné zdroje použité na vaší stránce, což znamená, že nemůžeme spolehlivě potvrdit, že jsou vaše stránky vhodné pro mobilní zařízení, tedy „mobile-friendly“.“ Sdělil Mueller. „Obecně existuje celá řada nejrůznějších tipů a triků, jak vlastně zlepšit tohle všechno, což zahrnuje například přemístění stránky na rychlejší server, redukci počtu zdrojů, kterých je třeba k načtení vaší stránky, nebo nalezení způsobu, jak zlepšit rychlost načítání vašich stránek (například za použití cachingu, vylepšením vašeho nastavení, apod.).

Hacknutý obsah 404. John Mueller také dal několik rad ohledně hacknutého obsahu. Jeden správce webu totiž spatřil, že je jeho WordPress stránka hacknutá, což vedlo k tvorbě tisíců hacknutých stránek přímo na internetové stránce. Chtěl nějakou radu ohledně toho, jak odstranit tyto hacknuté stránky z Google a opravit celý ten problém.

John také sdělil, že tyto hacknuté stránky nyní vrací statusový kód 404 – stránka nenalezena. Google proto eventuálně vyhodí tyto stránky z jeho indexu. Řekl, že 404 chyby jsou naprosto normální a nijak neškodí vaší internetové stránce jako takové, pokud jsou tedy stránky, které hází 404 chybu skutečně ty, které tam nechcete. Mít spoustu stránek, které hází 404 chybu, není vůbec žádný problém a je to naprosto v pořádku.

„Pokud obsahuje URL hacknutý obsah, který se nyní vrací jako 404 chyba, bude za nějaký čas automaticky vyřazen, neboť Google znovu prochází a zpracovává po nějakém čase všechny stránky,“ také sdělil. „Obecně nemusíte na tyto případy vůbec používat URL removal nástroj pro hacknutý obsah jako je tento. CO se týče chyby 404, je to všechno v pořádku, mít URL, která vrací 404 chybu, když se již nejedná o řádný obsah stránky – to je naprosto normální a není to něco, co by Google započítal jako mínusové body pro stránku.“

Pomoc na Nový rok. Je naprosto úchvatné vidět, že se zaměstnanci Google ubírají k práci, i když mají své dny volna, aby pomohli SEO společnostem a také komunitě správců webu. Není to něco nového, protože john Mueller a jeho kolegové přesně tohle dělají už něco málo přes deset let. A přesně tento zápal je minimálně hodný úcty.

Proč na tom záleží. Jak ví převážná většina podnikatelů, hlavně ti, jejichž stránky jsou otevřené po celý rok, každý den v týdnu, tak internet si zkrátka volno nebere. Když stránka nepodává takový výkon, jaký podává normálně, dokonce i když je majitel někde na dovolené u moře, může to způsobit velké obavy a také jistou nevlídnost. A pokud víte, že v tom nejste sami a že ani na Nový rok se nemusíte bát napsat Google, je jenom něco hezkého, co vás zahřeje u srdce.