Asi budete všichni souhlasit, že vypínače Unica patří v současnosti k nejpo https://www.super.cz/542885-krasna-miss-sokolova-ma-autistickeho-brasku-ktery-vyzaduje-peci-24-hodin-denne-autistum-pomaha-ve-sve-nadaci.html užívanějším vynálezům. Najdeme je prakticky všude, kam se podíváme. Prakticky žádný elektrický přístroj se bez něj neobejde. Ale jsou skutečně ve všech případech nutné? Nebo existují zařízení, která jej nepotřebují? Jen aby se předešlo nedorozumění, řeč bude nadále o elektronických přístrojích.
Na první pohled by se zdálo, že veškeré elektronické a elektrické přístroje mají nějaký vypínač, který slouží k jeho zapínání a vypínání. Koneckonců, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Cokoliv kolem vidíte, co používá elektřinu, má nějaký druh vypínače. Existují ale zařízení, která jej nemají?
Odpověď zní, že ano, existují. A většina z nás je má dokonce přímo před nosem. Denně je vidíme a jsou naprosto nezbytné. Ovšem nejprve si řekněme, jaký předpoklad musí takový výrobek splňovat. V první řadě musí mít nějaký jiný způsob vypínání a zapínání, který navíc nevyžaduje lidskou intervenci. Také by neměl mít žádné tlačítko či otočné zařízení, kterým by se nastavovaly nejrůznější režimy. Zdá se vám, že nic, co by splňovalo takové podmínky, neexistuje? Chyba lávky. Stačí se jen podívat z okna.
Řeč je samozřejmě o pouličních lampách. Ty totiž nefungují tak, že by někdo na centrále v přesně daný čas stiskl tlačítko, a dokonce ani nemají automatický časovač, který je v přesně danou hodinu zapne. Místo toho se řídí Sluncem, či spíše intenzitou světla.
Za každým městem či vesnicí je box, ve kterém je světelný senzor. Když intenzita světla klesne pod určitou hladinu, lampy se zapnou. Tak odpadnou mnohé starosti s tím ručním časováním i posunem hodin dvakrát ročně. Navíc by bylo časování nutno měnit každé dva až tři dny, což by bylo extrémně nepraktické.
Podobný model mají i některé budovy, pokud jde o svícení. Ty zase mají senzory pohybu – když zaregistrují něčí přítomnost, světla se rozsvítí. Je to pro většinu lidí bydlících v panelových domech jistě lepší, než ve tmě šmátrat po vypínači. Navíc když nevíte, kdo se ho dotýkal před vámi.